Ekonomi

Husilerin petrol limanlarına yönelik saldırıları nedeniyle Yemen 1,5 milyar dolar kaybetti

Yemen, geçen yıl İran destekli Husilerin petrol limanlarına düzenlediği saldırıların ardından petrol ihracatının durdurulması nedeniyle tahminen 1,5 milyar dolar zarar ettiğini açıkladı.

Yemen Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, Yemen’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Marwan Ali Numan’ın BM Güvenlik Konseyi’ndeki bir oturumda yaptığı konuşmaya yer verdi.

Numan, uzun süredir devam eden iç savaş sonucunda ülke ekonomisinin yarı yarıya daralması nedeniyle Yemen hükümetinin direncinin tükendiğini ve ülkede gıda güvensizliğinin arttığını kaydetti.

Husilerin hayati öneme sahip ekonomik tesislere ve petrol limanlarına yönelik saldırılarının petrol ihracatını olumsuz etkilediğine dikkat çeken Numan, ülkenin petrol ihracatındaki durgunluk nedeniyle yaklaşık 1,5 milyar doları boşa harcadığını vurguladı.

Numan, Suudi Arabistan’ın bütçe açığını kapatmak için Yemen’e verdiği 1,2 milyar dolarlık desteği de memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

1 Ağustos’ta Suudi Arabistan yönetimi, Yemen’le olan güçlü bağlarının yanı sıra Yemen hükümetinin bütçe açığını kapatmaya yardım etme ve Yemen Başkanlık Konseyi’ni destekleme talebini karşılamak için 1,2 milyar dolar bağışta bulunduğunu duyurdu.

Yemen’de iç savaş ve insani kriz

Yemen’de İran merkezli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’a ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde tutuyor.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor.

Ülkede yıllardır devam eden çatışmalarda yaklaşık 377 bin kişi hayatını kaybetti. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen’deki iç savaşın neden olduğu insani kriz her geçen gün daha da büyüyor.

haber-sarikamis.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu