Haber

Soyuz MS-22 uzay aracında sızıntıKozmonotların uzay yürüyüşü iptal edildi

– Soyuz MS-22 uzay aracında sızıntı

Kozmonotların uzay yürüyüşü iptal edildi

MOSKOVA – Uluslararası Uzay İstasyonu’na bağlı Soyuz MS-22 uzay aracında 2 kozmonotun uzay yürüyüşü, uzay aracındaki soğutma sıvısı sızıntısı nedeniyle iptal edildi.

Kozmonotlar Sergey Prokopyev ve Dmitriy Petelin’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmiş Soyuz MS-22 uzay aracında görev yaptıkları uzay yürüyüşü iptal edildi. Kozmonotlar, Mini Araştırma Modülü 2’den (Poisk) bazı modülleri Nauka çok amaçlı laboratuvar modülüne aktarmayı planladılar. Ancak yürüyüş iptal edildi. Rusya Uluslararası Uzay Ajansı (Roscosmos), uzay aracındaki soğutma sıvısı sızıntısı nedeniyle Prokopyev ve Petelin’in istasyondan ayrılışının iptal edildiğini duyurdu.

NASA’dan yapılan açıklamada, Rus uzay aracı Soyuz istasyona yaklaşırken ısı basıncının düştüğü, bu nedenle Rus kozmonotların programının iptal edildiği belirtildi.

Soyuz uzay aracındaki sorunun analizi için çalışma başlatıldığı açıklandı. Geçen yıl Temmuz ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen Nauka modülü istasyona kenetlendi ve Rus kozmonotları bu modülde bazı bilimsel araştırma faaliyetlerine başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu