Ekonomi

Darende’de Karnabahar Üreten Çiftçiler Siparişlere yetişemiyor

Malatya’nın Darende ilçesinde 6 yıl önce deneme amaçlı karnabahar eken 63 yaşındaki Dursun Tekin, artık siparişlere yetişemiyor.

Darende ilçesinde çiftçi olan 63 yaşındaki Dursun Tekin, 6 yıl önce deneme amaçlı ektiği karnabaharın siparişlerine yetişemiyor.

Yetiştirilen ürünlerin organik olduğuna dikkat çeken Tekin, “Altı yıl önce seraların kenarına kendim için karnabahar ekmiştim. Vatandaşlardan talep gelmeye başlayınca ilk etapta 500 kök ektim. Daha sonra bu ekimi gerçekleştirdim. Sayı 3 bine ulaştı. Hedefim 10 bin kök yetiştirmek. Darendeli, karnabaharı genellikle fırında haşlıyor. “Tavuk veya sarımsaklı yoğurtla tüketiliyor” dedi.

Tanesi 20 TL’den sattıklarını belirten Tekin, “Yıllardır serada yetiştirdiğim sebzelerle geçimimi sağlıyorum. Domates ve salatalık yetiştirerek bu işe başladım. İşimi büyüterek büyütmeyi düşünüyorum. Sebze çeşitliliği var. İnşallah bunu da başaracağım. Toprak var, su var. İş bize düşüyor. Karnabahar tanesi 20 liradan satılıyor. Yetiştirdiğimiz ürünlerin tamamı organiktir. Organik olması ve marketlere göre daha ucuz olması nedeniyle vatandaşlar bizi tercih ediyor. Bu bizi mutlu ediyor ve daha fazla ürün yetiştirmeye teşvik ediyor” dedi – MALATYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu