Teknoloji

Bakalım bu iki fotoğraf arasındaki bağlantıyı kurabilecek misiniz?

Twitter’da paylaşılan ünlü bir heykel ve iPhone fotoğrafı, “Bu iki fotoğraf arasındaki ilişkiyi gelecek nesiller anlayamayacak” denilerek viral oldu. Peki bu iki fotoğraf arasındaki bağlantıyı kurabildiniz mi? Aklınızda soru işaretleri varsa, haydi!

Geçen gün Twitter’da Dr. Fatih Düz’ün paylaşımı viral oldu, muhtemelen denk gelmişsinizdir.

twitter.com

İki fotoğrafın ortasındaki ilişkiyi birden fazla kişi anlasa da akıllarında soru işareti olanlar için açıklayalım…

Türk Lirası’nın değer kaybetmesi ve vergiler nedeniyle iPhone fiyatları bildiğiniz gibi insanların cebini yakacak seviyeye geldi. Özellikle serinin son modeli iPhone 14 Pro Max’in fiyatı 50 bin TL’yi geçmiş durumda.

Hal böyle olunca da çoğu kişinin gözü komşu ülke Gürcistan’a çevrildi. Gürcistan’daki düşük teknoloji vergileri nedeniyle kur farkına rağmen iPhone fiyatları uygun.

Gürcistan’daki Apple mağazalarında yolunu bulan Türk vatandaşlarının sayısı her geçen gün artmaya başladı ve komşu ülke için yeni bir turizm ayağı ortaya çıktı: iPhone turizmi!

Peki konumuzla bu fotoğrafın teması nedir? Bir telefon almak için Gürcistan’a gelenler, ‘Hazırsak turistik yerleri gezelim’ düşüncesiyle bu ünlü heykelin önünde fotoğraf çektirmeye başladı.

Bu nedenle sosyal medyada bu heykelin önünde fotoğraf paylaşanların sayısı artmaya başladı.

Batum liman kentinde yer alan 8 metre uzunluğundaki kinetik heykel ‘Ali ve Nino’, 2010 yılında Gürcü heykeltıraş Tamara Kvesitadze tarafından yaptırıldıktan sonra şehrin simgesi haline geldi.

Heykeldeki iki isim, Ali ve Nino, Kurban Said’in aynı adlı romanının baş kahramanlarıdır.

Müslüman bir erkekle Hristiyan bir genç kızın zorlu aşkını anlatan heykel, aşıkların Sovyet Rusya’yı işgalinden sonra ayrılmak zorunda kalmasıyla son bulur.

Heykel her gün saat 19.00’da hareket etmeye başlıyor ve iki figür tekrar ayrılmadan önce kucaklaşıyor. 10 dakika sonra tüm aksiyon sona eriyor…

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle iPhone fiyatları aynı seyirde olduğu sürece Ali ve Nino’yu önümüzdeki günlerde sık sık görmeye devam edebiliriz. Umarız doğal gelecek nesiller bu ilişkiyi anlamak zorunda kalmaz…

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Haydi yorumlar!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu